Tak som sa zase raz rozhodla využiť dvojtýždňové voľno medzi pracovnými turnusmi a vypraviť na výlet, tentokrát do Holandska.
Videla som mnoho krásneho a zaujímavého a okrem iného som sa ocitla aj pri dome, múzeu a pamätníku Anny Frankovej. A po návrate domov, na nákupe mi zrazu náhodou padol zrak na knihu DENNÍK ANNY FRANKOVEJ. Všetko do seba zapadá. Kniha sa predo mnou objavila bez toho, že by som ju hľadala, alebo plánovala kúpiť.
Anna Franková bola židovské dievčatko, ktoré sa s rodinou cez vojnu ukrývalo v Amsterdame. Anna snívala, že bude novinárka, alebo spisovateľka a písala si denník, o živote v byte, do ktorého sa dalo dostať iba tajnými dverami v otočnej knižnici. Ich úkryt bol prezradený a rodinu odviezli do koncentráku. Anna sa konca vojny nedožila, jej denník sa však zachoval a dnes si ho môžu čítať ľudia po celom svete.
Videla som už zopár európskych metropol, ale najviac sa mi páčilo určite v Amsterdame, je to mesto s nezvyčajnou architektúrou aj atmosférou.
AMSTERDAM je hlavné mesto Holandska. Mesto bolo založené koncom 12. storočia ako malá rybárska dedinka na brehoch rieky Amstel. V súčasnosti je Amsterdam najväčším holandským mestom a je jeho finančným i kultúrnym centrom. Napriek tomu, že je hlavným mestom, vláda, parlament i holandská kráľovská rodina sídlia v Haagu. Hlavným mestom provincie Severné Holandsko, v ktorej sa Amsterdam nachádza, je Haarlem.
AMSTERDAM- MESTO BICYKLOV
V meste je vybudovaný rozsiahly systém cyklotrás a dopravného značenia pre cyklistov. Predpokladá sa, že v samotnom meste sa nachádza vyše jedného milióna bicyklov.
AMSTERDAM- MESTO KANÁLOV
Amsterdam má jedno z najväčších historických mestských centier v Európe, pochádzajúce zo 17. storočia, z obdobia holandského „Zlatého veku“. V tejto dobe bol postavený systém polkruhových kanálov- tzv. grachtov, ktorý dodnes určuje tvár mesta. Vďaka nim si Amsterdam vyslúžil prezývku „Benátky severu“. Mali sme možnosť vyskúšať si plavbu po jednom z týchto kanálov a bol to zážitok.
Videá z amsterdamského kanála si môžete pozrieť TU (kliknite)
AMSTERDAM- MESTO TURISTOV
Turistov do mesta láka bohatá kultúra, mnohé múzeá a galérie, ale i legalizovaná prostitúcia (najmä v mestskej časti de Wallen, známej aj ako „štvrť čerevených svetiel“) a predaj marihuany v tzv. coffeeshopoch.
Okrem Amsterdamu som mala možnosť navštíviť svetoznámu výstavu kvetov- Keukenhof, mestečko Lisse a skanzen Zaanse Schans, v ktorom sa nachádzajú známe veterné mlyny a tiež výrobňa syrov a tradičných drevákov.
HOLANDSKO JE KRAJINA TULIPÁNOV, DREVÁKOV, SYROV A VETERNÝCH MLYNOV
Dreváky sú symbolom a folklórom Holandska. Ľudia ich kedysi nosili ako na pole, tak i do kostola. Dnes už v mestách ľudí obutých v drevákoch bežne nestretnete, ale dreváky nájdete v každom obchodíku, v mestečkách i na vidieku. Holanďania sú na túto svoju tradičnú obuv veľmi hrdí.
Holandské syry sú známe po celom svete, ako syry s dobrou kvalitou a výnimočnou chuťou. Syry sa v Holandsku predávajú v špecializovaných predajniach, na trhoch, proste všade. Holandské tradície ožívajú pri syrových trhoch. Najznámějšie syry sú eidam a gouda.
Holandské syry sa vyrábajú podľa prastarého receptu, ktorý bol vyvíjaný a zdokonaľovaný behom tisíc rokov zkúseností. Tento recept je predávaný po dlhé generácie.
Výrobu tradičného holandského syra sme mali možnosť vidieť v skanzene Zaanse Schans. Kde sme si rôzne druhy syrov mohli aj kúpiť, či ochutnať.
Holandské tulipány sú jedným zo symbolov Holandska. Existuje okolo 300 druhov tulipánov. Všetky ich môžete vidieť v kvetinovej záhrade Európy- Keukenhof. Na asi 80 akroch kvetinových záhonov môžete vidieť 6 miliónov tulipánov, narcisov, hyacintov a ďalších cibuľovitých kvetov.
Určite vás tiež uchvátia okolité stromy, ktorých vek sa odhaduje na storočia, ďalej niekoľko kvetinových polí, fontán a dokonca tu stojí aj pôvodný starý mlyn s obrími drevákmi pred vchodom.
Viac ako tretina územia Holandska leží nižšie než je hladina mora. Bez dún (ich maximálna výška nepresahuje 57 m) a pobrežných hrádzí by časť Holandska zaliali vody Severného mora.
Zimy sú relatívne teplé, ale naopak letá veľmi teplé nie sú. Priemerné teploty v januári sú okolo 1,7 °C a priemerná júnová teplota je približne 17 °C. Iba šesť dní v roku je v Holandsku bezvetrie.
Ku podivu, my sme pri májovej návšteve Amsterdamu mali krásne letné počasie a teploty okolo 25 stupňov.
Okrem Amsterdamu a Keukenhofu sme navštívili aj mestečko LISSE- pešo iba kúsok od Keukenhofu a tiež ROTERDAM, kde sme boli ubytovaní.
Návšteva Holandska bola príjemným spestrením môjho opatrovateľského života, ktoré by som si ako bývalá slovenská zamestnankyňa sotva mohla dovoliť. Tým, že pracujem iba dva týždne do mesiaca, mám na takéto výletíky čas a vďaka práci v Rakúsku aj trošku peňazí.
Od kedy robím v zahraničí, občas si výletík doprajem, pretože, ako mi ubieha jeden vyčerpávajúci turnus za druhým, uteká mi život a ja chcem z neho mať aj niečo viac, než len prácu. Všetky opatrovateľky vedia, o čom hovorím.
Kniha:
DENNÍK OPATROVATEĽKY
Som žena ako vy. Na Slovensku mama, v Rakúsku opatrovateľka, žijúca cudzí život.
V tejto knihe nájdete mnohé opatrovateľské zážitky, myšlienky, smútky aj radosti. Nazrite do knihy a ja vám sľubujem, že so mnou budete plakať aj sa smiať a že sa v nej mnohé nájdete.