Rok 2016
Začal sa hon na čarodejnice,
Vlastne na agentúry.
Opatrovateľky sa sťažujú, že ich agentúry zdierajú a novinári sa toho chytili ako senzácie.
Len či to bude na niečo dobré. Problém totiž nie je ani tak v agentúrach. Tie by neboli, keby ich nebolo potreba. Problém je totiž niekde inde. A síce v tom, že 35 tisíc slovenských žien (podľa mňa nás je oveľa viac) cestuje za prácou do zahraničia a slovenských seniorov nemá kto opatrovať. Prečo? Pretože opatrovať na Slovensku je takmer ako robiť charitu. Veľká drina za mizerný plat a často v mizerných pracovných podmienkach.
Keby všetky tieto ženy mali možnosť na Slovensku normálne žiť a nie živoriť, žiadne agentúry by neexistovali.
V Rakúsku pracujem 7 rokov. Pracovala som doposiaľ u šiestich klientov cez dve agentúry.
S agentúrami nemám zlé skúsenosti, pomohli mi dostať sa do krajiny, v ktorej mi bolo poskytnuté to, čo mi nedalo a asi ani nikdy nedá moje rodné a milované Slovensko.
Som vďačná Rakúsku za šancu normálne si zarobiť v normálnej práci, v ktorej si nezničím zdravie drinou na tri smeny. A som vďačná agentúre, že ma zobrala za ruku a doslova previedla temným údolím. Sama, bez pomoci, so slabou nemčinou by som to vtedy na začiatku nezvládla.
V Rakúsku si stále ešte za dva týždne zarobím viac, ako na Sk za mesiac a zďaleka sa tak nenarobím.
Mám na starosti jednu babičku, s ktorou sme si vytvorili pekný vzťah a žijem si celkom pohodlne.
Ale bolí ma srdce z toho, že strácam domov, že som už cudzinkou v oboch krajinách, že žijem iba polovičný život. Bolí ma srdce pre všetky tie ženy, ktoré nechávajú doma malé deti, aby v cudzom štáte zarobili na živobytie.
Som si istá, že veľa žien, ktoré pracujú vonku by radšej pracovali na Slovensku, keby mali vytvorené normálne podmienky. Keby mali normálnu prácu, normálne zaplatenú. A nie otročinu na tri smeny, 6 dní v týždni a za almužnu, z ktorej ledva vyplatia účty za bývanie…
Mám kamarátky s vysokou školou, ktoré opatrujú v Rakúsku. Prečo? Prečo sa týmto vzdelaným ženám viac oplatí robiť v Rakúsku opatrovateľku, ako na Slovensku prácu, na ktorú majú vzdelanie?
Niekde sa asi stala chyba.
Mám doma 80 ročnú mamu. Zatiaľ je samostatná, ale nemusí to tak byť vždy. A ja sa chcem o moju mamu postarať. Kladiem si otázku, čo so mnou bude, keď budem musieť zostať doma? Pravdu povediac, keby som teraz zostala doma, netuším, čoho by som sa chytila a z čoho by som žila.
Pred tým, než som odišla do zahraničia, pracovala som vo fabrike, na tri smeny a väčšinou 6 dní v týždni, alebo s nadčasmi po šichte. Bez nadčasov som nezarobila ani 500 eur. Bolo to náročné, myslím, že dnes už by som takto fungovať nezvládla. Nadčasy a nočné smeny boli pre mňa úplný zabijak… A to som bola o pár rokov mladšia.
A hľadať si iný druh práce? Kto na Slovensku ma pár rokov pred 50-tkou zamestná? Nikto. A keby aj, tak dostanem minimálnu mzdu, z ktorej nevyžijem. Srdce ma ťahá domov, rozum mi káže zostať tam, kde som a byť vďačná, že mám takú možnosť. Lenže za akú cenu? Utekajú mi dôležité momenty v živote mojich detí. Sú chvíle, ktoré sa udejú iba raz za život a mama by pri tom mala byť.
Tých 7 rokov, čo som vonku, mi ubehlo neskutočne rýchlo, ani som nestihla vnímať, ako vlastne moje deti dospeli.
Stále len čakáte na koniec turnusu, pol mesiaca žijete životom iných ľudí, v cudzej krajine, hovoriacej cudzím jazykom… Keď konečne príde vytúžený fajront, prídete domov a neviete, kam skôr skočiť… Za dva týždne, čo som preč z domu sa mi vždy nahromadí toľko záležitostí, ktoré musím vyriešiť, vybaviť, urobiť, že ani neviem, ako mi to voľno ubehne a musím zasa na turnus.
Áno, radšej by som pracovala nikde blízko domova, odrobila si 8 hodín a išla domov, ku svojej rodine. Ale viem, že toto prianie sa mi nesplní, pretože jediná moja šanca je zamestnať sa v opatrovaní, ktoré na Slovensku nie je vôbec zaplatené.
Žien ako ja je veľa a mnohé z nás vôbec v zahraničí pracovať nechcú. Núti ich k tomu zúfalá situácia na Slovensku. Sú to ženy, ktoré každý mesiac trhajú svoje srdcia na kusy, opúšťajú svoje domovy a rodiny, aby im vo svete zabezpečili aké – také živobytie. Opúšťajú svojich blízkych, lebo je to pre ne jediná šanca, ako sa zbaviť dlžôb, zaplatiť poplatky za bývanie, kúpiť deťom, čo treba.
A vláda si tlieska, ako pekne sa znižuje nezamestnanosť na Slovensku. A pán premiér sa chváli pred kamerami, aký je Slovenský národ odolný, ako dokáže vyžiť z mála. Dokáže, pretože v každej rodine je niekto, kto chodí zarobiť do zahraničia, inak sa na Slovensku prežiť nedá.
A pán Veľký hovorca sa oháňa postihmi agentúr za vyberanie sprostredkovateľských poplatkov, hoci ani netuší, ako to vlastne funguje. Nevie, že pri rakúskych opatrovateľkách platia celkom iné pravidlá. Pretože opatrovateľky v Rakúsku fungujú nie ako zamestnankyne, ale ako živnostníčky. Takže agentúra im nesprostredkováva zamestnanie, ale dohadzuje zákazku, za čo si samozrejme berie odmenu.
Ale ženy tú zákazku potrebujú, tak agentúre zaplatia, len aby im zohnala prácu.
Mnoho krát z požičaných peňazí, čo ich uvrhne ešte do väčších problémov, než mali predtým.
Aj o tomto hovorte, milí páni novinári, lebo naši politici nemajú šajnu, ako funguje obyčajný ľud.
Vrátim sa ešte k spomínanému honu na agentúry. Áno, verím, že nie všetky sú seriózne. Ale naozaj si myslíte, páni novinári, že chyba je v agentúrach? Nie. Chyba je v politikoch, ktorí nevedia vytvoriť na Slovensku pre ľudí dôstojné podmienky na život.
Starých a chorých ľudí pribúda všade v Európe, ale na Slovensku sa o nich čoskoro nebude mať kto postarať. Zdravotné sestry, ženy po štyridsiatke, ale aj mladí ľudia odchádzajú do zahraničia. Kto môže, uteká z potápajúcej sa lode. Opatrovateľky a sestry, ktoré ešte zostali na Sk, postupne odchádzajú do dôchodku a nové nepribúdajú. Čo bude s tými, ktorí zo Slovenka utiecť nemôzu? Kto sa o nich postará?
Kým bude na Slovensku práca opatrovateľky zle zaplatená a kým sa opatrovateľkám viac oplatí robiť vonku, ženy budú odchádzať. Aj muži.
A kým budú zúfalí ľudia, ktorí potrebujú zarobiť a postarať sa doma o rodinu, budú odchádzať von a budú fungovať aj agentúry a sprostredkovatelia práce. Zákon dopytu a ponuky. Keby nemali klientelu, tak by veľmi rýchlo zanikli, alebo vôbec nevznikli.
Pretože majú klientelu. Pretože je na Sk stále viac žien, ktoré sa potrebujú dostať k práci v zahraničí.
Kým sa na Slovensku nič nezmení, kým si budeme voliť politikov, ktorí nám doma na Slovensku nezabezpečia dôstojné podmienky pre život a dôstojne zaplatenú prácu, ľudia (a nie len opatrovateľky) budú utekať do zahraničia za prácou a veľa rodín sa ešte rozbije, veľa detí vyrastie bez mamy, alebo bez otca, než si ľudia uvedomia, že nie agentúry, ale politici to majú vo svojich rukách.
Kniha:
DENNÍK OPATROVATEĽKY
Som žena ako vy. Na Slovensku mama, v Rakúsku opatrovateľka, žijúca cudzí život.
V tejto knihe nájdete mnohé opatrovateľské zážitky, myšlienky, smútky aj radosti. Nazrite do knihy a ja vám sľubujem, že so mnou budete plakať aj sa smiať a že sa v nej mnohé nájdete.