Čo by mala obsahovať mapa opatrovateľky

Opatrovateľská dokumentácia– Dokumentationsmappe je dôležitým nástrojom pri starostlivosti o klienta. Jej úlohou je zabezpečiť ľahšiu spoluprácu medzi kolegyňami – opatrovateľkami, starajúcimi sa o klienta a tiež spoluprácu s lekárom a rodinou klienta.

V opatrovateľskej dokumentácii by mali byť na jednom mieste všetky dôležité informácie, týkajúce sa zdravotného stavu klienta a starostlivosti o neho.

Mapa opatrovateľky tiež slúži opatrovateľke na prezentáciu samej seba, takže v nej majú byť založené aj dôležité dokumety, týkajúce sa samotnej opatrovateľky.

Čo by mala obsahovať mapa opatrovateľky:

1. Kópia e-card opatrovateľky aj klienta (svoju e-card tam nevyhnutne nemusíte mať, ale lepšie je mať dôležité dokumenty v jednej zložke, aby ste v prípade akejkoľvek nečakanej situácie nemuseli hľadať po kabelkách.)

2. Kópia občianskeho preukazu opatrovateľky

3. Kópia živnosti– Gewerbe

4. Kópia potvrdenia o absolvovaní opatrovateľského kurzu

5. Kópia prihlásenia na prechodný pobyt v At– Meldezettel

6. Zmluva opatrovateľky s rodinou klienta- Wervertrag

7. Profesný životopis, referencie od predošlých klientov (budete potrebovať pri zmene rodiny – klienta)

8. Delegácia potvrdená lekárom, alebo diplomovanou sestrou (v prípade, že musíte vykonávať činnosti ktoré nepatria do kompetencie opatrovateľky)

9. Záznamy o pacientovi, podľa zdravotného stavu (napríklad ak je cukrovkár, meranie cukru v krvi, hnačka, zápcha, alebo iná zmena stavu, úrazy, koľko vypil tekutín a podobne…)

10. Ak máte k dispozícii peniaze na domácnosť klienta, tiež si treba viesť záznamy – Haushaltbuch. V tejto Haushaltbuch si evidujete záznamy o všetkých peniazoch obdržaných na chod domácnosti a o výdavkoch spojených s chodom domácnosti.

11. Ak má klient špeciálnu diétu (cukrovka, alergie…) – je dobré mať zapísané odporúčané jedlá, aj nevhodné, alebo zakázané potraviny

12. Záznamy o tom, aké činnosti vykonávate okolo klienta (napr. umývanie, kŕmenie…)  a v domácnosti klienta (varenie, nakupovanie, a.t.ď…)

13. Dôležité telefónne čísla, na ktoré budete telefonovať v prípade kritickej situácie. Na rodinných príslušníkov, na lekára, ale tiež na pohotovosť, požiarnikov, políciu.

14. Denník. Do denníka zapisujete nie len činnosti, ktoré vykonávate v súvislosti s opaterou klienta, ale tiež nezvyčajné situácie, napríklad, ak klient spadol, alebo ak sa zrazu správa inak, než je jeho zvykom.

15. Faktúry– Honorarnotten, ktoré vždy na konci turnusu opatrovateľka vystavuje klientovi. Každá faktúra má mať kópiu. Originál sa odovzdá klientovi, ktorý na základe vystavenej faktúry vyplatí opatrovateľke mzdu a kópiu si odloží opatrovateľka do svojho účtovníctva.

16. Zoznam liekov, ktoré klient pravidelne užíva.

17097305_10203038242673313_9084688336667992015_o (1)

Záznamy o klientovi je dôležité vziať so sebou napríklad keď ide klient do nemocnice.

Záznamy o klientovi treba zachovať dva roky aj po jeho smrti. Záznamy o klientovi je povinná viesť každá opatrovateľka.

Dokumenty týkajúce sa opatrovateľky a netýkajúce sa klienta (napr. kópia e-card opatrovateľky) sú len doporučením, aby bolo všetko dôležité v jednej zložke, pre prípad akejkoľvek kontroly.

Záznamy, týkajúce sa opatrovateľky (živnostenský list, opatrovateľský kurz, občiansky preukaz, profesný životopis, referencie od predošlých klientov) potrebuje opatrovateľka pri hľadaní novej práce aj pri príchode do novej rodiny.

Tento článok je iba doporučením. Každá opatrovateľka pracujúca na živnosť by mala byť hlavne samostatne mysliaca, zodpovedná bytosť, schopná sa zodpovedne rozhodnúť, ktoré dokumenty vo svojej mape potrebuje mať a ktoré nie.

16991639_10203038243993346_534500654510719280_o 17015842_10203038252673563_3434339240435264528_o 17015961_10203038243593336_1552575025546184370_o

Mapa opatrovateľky nemusí vyzerať presne ako na obrázkoch. Opatrovateľka si môže sama založiť akýkoľvek zošit, v ktorom si bude viesť všetky potrebné záznamy.

MOHLO BY VÁS TIEŽ ZAUJÍMAŤ:

3sipky-dolu-tmave

Tlačená kniha: DENNÍK OPATROVATEĽKY – cesta do hlbín opatrovateľskej duše

Pravdivý príbeh slovenskej opatrovateľky v Rakúsku

paperbackstanding2_300x400

Knihu si môžete zakúpiť na TEJTO STRÁNKE (klik)

Viac info o knihe nájdete TU

Marta Kluchova
Som virtuálna asistentka a opatrovateľka v domácom prostredí. Milujem moju rodina a malého synka, ktorého som dostala do daru v pokročilom veku. Niekoľko rokov som pracovala ako opatrovateľka seniorov v Nemecku a Rakúsku a preto dôverne poznám starosti aj radosti turnusových opatrovateliek. Mám rada cestovanie, knihy, písanie... Som zberateľka príbehov - hlavne opatrovateľských. Nemám rada stereotyp, zmena je pre mňa život, prijímam výzvy na vzdory strachu a som vďačná za každý nový deň. Som autorkou eBooku SOM OPATROVATEĽKA- Dva životy jednej ženy a eBooku MôJ DVOJITÝ ŽIVOT OPATROVATEĽKY , a tiež knihy DENNÍK OPATROVATEĽKY . Baví ma inšpirovať ľudí k tomu, aby sa nebáli prekračovať vlastné hranice. Viac o mne sa dozviete tu >>

Kniha:

DENNÍK OPATROVATEĽKY

Cestujete do zahraničia, ostávate na turnusy a pracujete 24 hodín denne? Máte pocit, že vaša práca je psychicky náročná a vyčerpávajúca? Cítite sa unavená a obávate sa budúcnosti?
ROZUMIEM VÁM!
Aj ja som Opatrovateľka.
Aj mne býva smutno za rodinou, deťmi, priateľmi. Aj ja občas plačem v noci do vankúša.

Som žena ako vy. Na Slovensku mama, v Rakúsku opatrovateľka, žijúca cudzí život.

V tejto knihe nájdete mnohé opatrovateľské zážitky, myšlienky, smútky aj radosti. Nazrite do knihy a ja vám sľubujem, že so mnou budete plakať aj sa smiať a že sa v nej mnohé nájdete.

Komentáre