Mestečko Heidenreichstein

Keď som začala pracovať ako opatrovateľka, vystriedala som viacero rodín a viacero rakúskych miest a mnohé z nich boli priveľmi zaujímavé na to, aby som ich nechala upadnúť do zabudnutia. Veľmi rada spoznávam nové miesta a spomienky si ukladám v podobe vlastných fotografií a zápiskov. Tak vznikol aj tento článok o malom mestečku v Rakúskom okrese Gmünd, v ktorom som taktiež istý čas pracovala.

Rozlohou malé, ale krásne a zaujímavé mestečko Heidenreichstein, leží neďaleko českých hraníc v rakúskej spolkovej krajine Dolné Rakúsko, v kraji Waltviertel, 17 km severovýchodne od okresného mesta Gmünd.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Je ako stvorené, na romantický výlet, či na pokojnú dovolenku v lone prírody, s nádychom histórie. V mestečku a okolí je niekoľko rybníkov a jazier a tiež prírodné kúpalisko, ku ktorému sa dostanete príjemnou prechádzkou, asi dva km cez les.

004

Symbolom a dominantou mestečka je úchvatný vodný hrad, priamo v centre, na jazere.

Tento vodný hrad je prvé, čo som uvidela a čo mi navždy utkvelo v pamäti, keď som sa po prvý krát ocitla v Heidenreichsteine.

Hrad je postavený na nízkej žulovej skale obklopenej z troch strán vodou. Jeho obranný charakter, rozoznáme aj dnes podľa nedostatku okien. Tie na niekoľkých miestach nahrádzajú iba úzke štrbinové priezory. Táto pôsobivá stredoveká pevnosť, sa plným právom pýši označením najväčšieho, najkrajšieho a najzachovalejšieho vodného hradu v Rakúsku.

Jediný vstup do hradu je cez dve vežové brány so stopami po padacom moste.
Rozprávkovo – romantický ráz hradu umocňujú vysoké komíny s cimburím, na ktorých každoročne hniezdia bociany. Hniezdia tam pravidelne od roku 1955. Strecha je stále pokrytá šindľom.

11196647_654920434641166_190312014_o (1)

Nahliadnutie do histórie.

Hrad postavil v 12 storočí istý Heidenreich.
Z počiatku to bola iba veža, až okolo roku 1205 bolo započaté s výstavbou samotného hradu. Než získal dnešnú podobu, uplynulo 400 rokov.

Po dobu 300 rokov vlastnili hrad grófi z Puchheimu a približne 300 rokov patril Pálfiovcom. V súčastnosti sú majiteľmi grófi Kinskí, ktorí tu trvale sídlia, udržujú ho a umožňujú ho vidieť širokej verejnosti.

Hrad nebol nikdy dobitý. V 15. storočí musel odolať zaťažkávacej skúške, keď ho obliehali prívrženci Jána Husa a rebelujúci roľníci. A ako jeden z mála rakúskych hradov prečkal bez väčšej ujmy aj koniec 2. svetovej vojny. Taktiež nebol nikdy postihnutý požiarom. Dochoval sa do dnes vo svojej veľkoleposti, vrátane vnútorného zariadenia.

11207798_654920161307860_129086399_o

ČO MÔŽETE VIDIEŤ NA HRADE HEIDENREICHSTEIN

Do hradu vstúpite po vysutom moste. Nad vstupnou bránou hradu sa nachádza erb Kinských, posledných majiteľov, ktorí hrad udržujú tak, aby stále zostával ozdobou zašlých čias. Počas letnej sezóny ho nechávajú otvorený pre verejnosť, pričom ho stále trvale obývajú.
Dominantou celého hradu je 42 m vysoká štvorhranná románska veža, ktorá bola až v 15. storočí obostavaná obytnými budovami. Pôvodný vstup do veže bol 14 metrov vysoko nad okolitým terénom. Bol dosiahnuteľný len po povrazovom rebríku.

Steny zo žulových kvádrov majú v prízemí hrúbku 4,5 metra. Vo vnútri vedie schodište, ktorého jednotlivé stupne merajú 60 cm, čo bohate stačilo, aby ho v prípade ohrozenia ubránil jeden muž. Veža bola v roku 1913 zasiahnutá bleskom.

Gotický krov strechy s tesanými trámami je pospájaný drevenými kolíkmi. Ďaľším poznávacím prvkom hradu je severovýchodná valcová veža, ukrývajúca v prízemí malú kaplnku.
S prívlastkom „najstaršie“
Najstarším priestorom hradu je StÍpový salón.
Najstaršie hodiny na hrade majú 450 rokov. Ukazujú iba celé hodiny.
Veľmi zaujímavý je stôl, ktorého doska bola zhotovená z jedného kusa javora. Táto stolová doska je úplne najstarším predmetom na hrade a bola zhotovená pred tisíc rokmi.
V rytierskom salóne môžeme vidieť aj najstaršiu truhlicu v kraji. Je gotická, 600 rokov stará. Pravdepodobne sa používala na nevestino veno. Na hrade majú aj najstaršiu rakúsku skriňu. Je stará viac ako 600 rokov.

Toto všetko a ešte o mnoho viac sa dá vidieť na najkrajšom a najzachovalejšom rakúskom vodnom hrade. Na svoj vek pôsobí ohromujúcim dojmom zachovalosti a oplatí sa prísť si ho pozrieť.
Prístupnosť pamiatky je výborná. Parkovisko je neďaleko a je bezplatné. Príležitostí k občerstveniu je v okolí hradu a v meste dostatok. Ubytovať sa dá priamo v centre mesta v penzióne Reitstall Inghofer, alebo v iných penziónoch v okolí mesta Heidenreichstein.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V Heidenreichsteine je aj súkromná fabrika na výrobu syrov, kde sa dá urobiť prehliadka, aj s ochutnávkou ich fantastických výrobkov….volajú sa Käsemacher.  Ak sa zaujímate o presný postup a technológiu výroby syrov a syrových výrobkov, odporúčam navštíviť.

Mestečko Heidereichstein sa nachádza len kúsoček od prekrásnych Južných Čiech. Ak radi cestujete spôsobom, vezmem mapu, navigáciu, sadnem do auta a idem, môžete si to z Heidenreichsteinu strihnúť na Český Krumlov – ďalší skvost v mojej zbierke výletov.

Zdroj: www.ceskycestovatel.cz

 

Ďalšie dielka z mojej dielničky:

eBook: SOM OPATROVATEĽKA-dva životy jednej ženy (kliknite)

Tlačená kniha: DENNÍK OPATROVATEĽKY

Po kliknutí na obrázok budete presmerovaní na stránku s KNIHOU.

Radi chodíte na výlety, fotíte a píšete? Pracujete ako opatrovateľ/ka a chcete sa podeliť o svoj príbeh? Napíšte mi na adresu: marta.kluchova@gmail.com

Váš príbeh si rada prečítam a možno aj uverejním na blogu.

Marta Kluchova
Som virtuálna asistentka a opatrovateľka v domácom prostredí. Milujem moju rodina a malého synka, ktorého som dostala do daru v pokročilom veku. Niekoľko rokov som pracovala ako opatrovateľka seniorov v Nemecku a Rakúsku a preto dôverne poznám starosti aj radosti turnusových opatrovateliek. Mám rada cestovanie, knihy, písanie... Som zberateľka príbehov - hlavne opatrovateľských. Nemám rada stereotyp, zmena je pre mňa život, prijímam výzvy na vzdory strachu a som vďačná za každý nový deň. Som autorkou eBooku SOM OPATROVATEĽKA- Dva životy jednej ženy a eBooku MôJ DVOJITÝ ŽIVOT OPATROVATEĽKY , a tiež knihy DENNÍK OPATROVATEĽKY . Baví ma inšpirovať ľudí k tomu, aby sa nebáli prekračovať vlastné hranice. Viac o mne sa dozviete tu >>

Kniha:

DENNÍK OPATROVATEĽKY

Cestujete do zahraničia, ostávate na turnusy a pracujete 24 hodín denne? Máte pocit, že vaša práca je psychicky náročná a vyčerpávajúca? Cítite sa unavená a obávate sa budúcnosti?
ROZUMIEM VÁM!
Aj ja som Opatrovateľka.
Aj mne býva smutno za rodinou, deťmi, priateľmi. Aj ja občas plačem v noci do vankúša.

Som žena ako vy. Na Slovensku mama, v Rakúsku opatrovateľka, žijúca cudzí život.

V tejto knihe nájdete mnohé opatrovateľské zážitky, myšlienky, smútky aj radosti. Nazrite do knihy a ja vám sľubujem, že so mnou budete plakať aj sa smiať a že sa v nej mnohé nájdete.

Komentáre