Moja prvá Oma

Ďalší príbeh jednej z nás

Ďakujem veľmi pekne za krásne a zaujímavé články. Veľmi rada ich čítam. Pokúsim sa opísať môj príbeh opatrovateľky.
… 
Na Slovensku som roky pracovala ako šička. Šili sme monterky do Nemecka. Práca ma bavila aj keď bola náročná. Veď úkolová práca dá zabrať.
 
No prišiel čas, kedy sa moja jediná dcéra rozhodla, ďalej študovať na vysokej škole. A akokoľvek som kalkulovala, z platu šičky by som ju nevedela financovať. Na výber som veľmi nemala, nakoľko som sa narodila s obojstrannou luxaciou bedrových kĺbov. Takže som sa rozhodla ísť do sveta a skúsiť šťastie ako opatrovateľka. Urobila som si opatrovateľský kurz, našla agentúru ktorá bola ochotná mi zabezpečiť rodinku s aj minimálnou znalosťou nemeckého jazyka.
 
Moja prvá klientka žila vo Viedni v 3 izbovom bytíku. Chodila som na 2 týždňové turnusy. Babka bola tichučká ale veľmi tvrdohlavá. Pitný režim ani za svet nechcela dodržiavať. A počas prechádzok v meste mi odpadávala.
 
Raz sme sa vracali z cintorína, babka už vyčerpaná, aj vodu som na cestu zobrala, ale babka sa nenapila iba prevracala očami. Už sme boli skoro doma, prešli sme rušnú križovatku a tu babka zastala, oprela sa o semaforový stĺp a ide mi odpadnúť. No čo teraz? Silný vietor jej odfúkol čiapku, utekám rýchlo po ňu, zodvihnem a ako som sa narovnala predo mnou sanitka. Skočila som pred ňu a stopla. Ukazujem že babka mi odpadáva.
 …
Boli veľmi milí a ochotní. Šupli ju na vozítko a zobrali domov, hore až na 6 poschodie.
 
Bol to zážitok ktorý si už netúžim zopakovať. Preto som jej navrhla, že keď znova pôjdeme na prechádzku, potom vezmeme rolátor a keď sa unaví, tak si pekne sadne.
„Čože??!!!“
Vraj, nech na to zabudnem, ani počuť o tom nechcela. Tak jej hovorím:
„Okej, tak potom nikam nejdeme.“
Fúúú, ľudia, tú hystériu ste mali vidieť. Keby vládala tak sa hodí o zem ako decko a začne rumádzkať.
 …
Na druhý deň prišla babkina dcéra, tak som jej všetko porozprávala s mojou slabou nemčinou, rukami nohami a pomocou slovníka ktorý som si stiahla do mobilu. V ten deň krásne svietilo slniečko. Vzala som babku aj rolátor a poďme pekne na špacír. Poprechádzali sme sa a sadli si do neďalekého parku.
 
No na druhý deň bola babka nahnevaná a nervózna. Na rolátor v kúte zazerala veľmi škaredo. A hundrala že ju od neho bolia ruky. Taķže týmto bolo používanie rolátora počas môjho turnusu ukončené.
Ešte toľko by som dodala k môjmu príbehu, že som tam bola päť turnusov. A ten posledný mi dal najviac zabrať. Okrem tej príhody so stopnutou sanitkou mi babka ešte aj spadla.
Práve som varila obed, keď zrazu počujem rachot z obývačky. Vletela som dnu a babka na zemi. Pýtam sa jej:
„Čo sa stalo?“
Tak ona sa pošmykla, keď išla po nejaké veci do skrine a iba na jednej nohe mala papuču a na druhej nohe silonku. Pošmykla sa na plávajúcej podlahe. Nedalo sa mi ju postaviť. Nejako sa mi podarilo ju dotiahnuť ku gauču a s božou pomocou ju vyložiť.
O rok neskôr, ako som k nej nastúpila, som sa dozvedela, že zomrela. Nech odpočíva v pokoji, moja prvá rakúska Oma.
Takže takto som ja začínala svoju kariéru opatrovateľky.
Prišla som domov na Slovensko, agentúra mi po pár dňoch zavolala a preskúšali ma z nemeckého jazyka. Dostala som novú rodinku. Ale to už je nový príbeh…

Timea Agardyová

 

Máte aj vy svoj opatrovateľský príbeh, o ktorý sa chcete podeliť? Napíšte mi na email: marta.kluchova@gmail.com

Rada Váš príbeh uverejním na blogu pre opatrovateľky.

Marta Kluchova
Som virtuálna asistentka a opatrovateľka v domácom prostredí. Milujem moju rodina a malého synka, ktorého som dostala do daru v pokročilom veku. Niekoľko rokov som pracovala ako opatrovateľka seniorov v Nemecku a Rakúsku a preto dôverne poznám starosti aj radosti turnusových opatrovateliek. Mám rada cestovanie, knihy, písanie... Som zberateľka príbehov - hlavne opatrovateľských. Nemám rada stereotyp, zmena je pre mňa život, prijímam výzvy na vzdory strachu a som vďačná za každý nový deň. Som autorkou eBooku SOM OPATROVATEĽKA- Dva životy jednej ženy a eBooku MôJ DVOJITÝ ŽIVOT OPATROVATEĽKY , a tiež knihy DENNÍK OPATROVATEĽKY . Baví ma inšpirovať ľudí k tomu, aby sa nebáli prekračovať vlastné hranice. Viac o mne sa dozviete tu >>

Kniha:

DENNÍK OPATROVATEĽKY

Cestujete do zahraničia, ostávate na turnusy a pracujete 24 hodín denne? Máte pocit, že vaša práca je psychicky náročná a vyčerpávajúca? Cítite sa unavená a obávate sa budúcnosti?
ROZUMIEM VÁM!
Aj ja som Opatrovateľka.
Aj mne býva smutno za rodinou, deťmi, priateľmi. Aj ja občas plačem v noci do vankúša.

Som žena ako vy. Na Slovensku mama, v Rakúsku opatrovateľka, žijúca cudzí život.

V tejto knihe nájdete mnohé opatrovateľské zážitky, myšlienky, smútky aj radosti. Nazrite do knihy a ja vám sľubujem, že so mnou budete plakať aj sa smiať a že sa v nej mnohé nájdete.

Komentáre