HALLSTATT – rozprávka vo vrecku malebnej krajiny

V Hornom Rakúsku leží nezvyčajné mestečko. Rozlohou je maličké, má asi 1000 obyvateľov, ale patrí medzi najnavštevovanejšie mestá na svete. Z jednej strany je chránené pohorím Dachstein, z druhej rovnomenným hlbokým jazerom.

Nájdete ho v spolkovej krajine Horné Rakúsko v okrese Gmunden.
IMG_3788Kedysi sa doňho dalo dostať len lesnou cestičkou, poprepletanou medzi pahorkami, alebo na loďke po jazere. Dnes už má vybudované prístupové cesty. Aby ste mohli vojsť do mesta, musíte prejsť tunelom, ktorý pôsobí, trocha stiesnene, ale na jeho konci na vás čaká rozprávka, na akú len tak nezabudnete. 

Hneď po prIMG_3743íchode na parkovisko vás očarí vodopád, ktorý bude zaručene prvým úlovkom vo vašej zbierke fotografií z Hallstattu. Mestečko má zberné parkoviská, vo vnútri je doprava obmedzená, takže sa turisti môžu nerušene prechádzať a užívať si atmosféru tohto skvostu, na brehu jazera.

   

Hoci v Hallstatte trvalo žije len okolo tisíc obyvateľov, stretnete tam turistov aj z opačného konca sveta. Môžete sa previezť loďkou po jazere, prezrieť si katolícky aj evanjelický kostol, múzeum, nájdete tam obchodíky so suvenírmi, ale aj penzióny, hotely, reštaurácie.

V kostole Panny Márie nájdete kostnicu plnú starých lebiek, pomaľovaných obrázkami, kvetmi a nápismi. V niekoľkých vrstvách je tam nahromadených až cez 600 lebiek. Taktiež sa môžete poprechádzať po námestí a obdivovať malebné domčeky, postavené do svahu, zdobené drevom a tiahnucim sa brečtanom.

Viete, že Číňanov mestečko Hallstatt tak uchvátilo, že si v Číne postavili presnú kópiu? Miestnym z Hallstattu sa to vraj najskôr nepáčilo, ale potom zistili, že to pomohlo ich úžasné mestečko viac spropagovať.

IMG_3870

Hallstatt je centrom oblasti Soľné komory. V horách okolo Hallstattu sa totiž ukrýva biele zlato. Tunajšie soľné bane sú vraj najstaršie na svete. V súčastnosti sú zrekonštruované a prístupné verejnosti. Dôjsť ku nim sa dá tématickou cestou vedúcou priamo z mesta, ktorá má názov Salzbergveg. Cesta trvá asi hodinu. Kedysi slúžila na znášanie obrovských kusov soli. Ženy znášali na chrbtoch aj 60 kilový náklad.

Na vysoký pahorok sa môžete vyviezť aj zubačkovou lanovkou. Z hora sa vám otvorí krásny pohľad na panorámu tohto čarovného miesta a na kopce zahalené hmlou, zrkadliace sa v jazere.

Pred samotnou prehliadkou soľnej bane sa prezlečiete do pripravených termo – kombinéz, pretože v bani je chladno.

Prehliadka prebiehaIMG_3807 jazdou v malom drevenom vláčiku a je lákavou turistickou atrakciou.

Hallstatt si zamilujete, je to miesto, ktoré dýcha atmosférou akú nikde inde nenájdete.

Viac o Hallstatte, ale aj o iných krásnych destináciách si môžete prečítať v mojom eBooku- CESTOVANIE PO VLASTNEJ OSI, ktorý je na stiahnutie zDARma na TEJTO STRÁNKE (kliknite)

hardcoverjacket_300xNaN (3)

Marta Kluchova
Som virtuálna asistentka a opatrovateľka v domácom prostredí. Milujem moju rodina a malého synka, ktorého som dostala do daru v pokročilom veku. Niekoľko rokov som pracovala ako opatrovateľka seniorov v Nemecku a Rakúsku a preto dôverne poznám starosti aj radosti turnusových opatrovateliek. Mám rada cestovanie, knihy, písanie... Som zberateľka príbehov - hlavne opatrovateľských. Nemám rada stereotyp, zmena je pre mňa život, prijímam výzvy na vzdory strachu a som vďačná za každý nový deň. Som autorkou eBooku SOM OPATROVATEĽKA- Dva životy jednej ženy a eBooku MôJ DVOJITÝ ŽIVOT OPATROVATEĽKY , a tiež knihy DENNÍK OPATROVATEĽKY . Baví ma inšpirovať ľudí k tomu, aby sa nebáli prekračovať vlastné hranice. Viac o mne sa dozviete tu >>

Kniha:

DENNÍK OPATROVATEĽKY

Cestujete do zahraničia, ostávate na turnusy a pracujete 24 hodín denne? Máte pocit, že vaša práca je psychicky náročná a vyčerpávajúca? Cítite sa unavená a obávate sa budúcnosti?
ROZUMIEM VÁM!
Aj ja som Opatrovateľka.
Aj mne býva smutno za rodinou, deťmi, priateľmi. Aj ja občas plačem v noci do vankúša.

Som žena ako vy. Na Slovensku mama, v Rakúsku opatrovateľka, žijúca cudzí život.

V tejto knihe nájdete mnohé opatrovateľské zážitky, myšlienky, smútky aj radosti. Nazrite do knihy a ja vám sľubujem, že so mnou budete plakať aj sa smiať a že sa v nej mnohé nájdete.

Komentáre