Lunz am See- mojimi očami

Môj prvý výlet do Lunzu sa udial vďaka pozvaniu príbuzných, klientky, o ktorú sa starám. Povedali si, vezmeme vyvenčiť slovenskú opatrovateľku a tak sme šli. Dedinka Lunz am See je len pár km od mesta v ktorom pracujem, ale vyzerá to tam úplne inak. Ako keby ste prišli do iného sveta. Bolo krásne slnečné počasie, babička nakŕmená, opatrená, spokojná, tak nám nič nebránilo vyraziť.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Do Lunzu sme prišli stále ešte sprevádzaní slnečnými lúčmi. Požičali sme si čln a vydali sa na plavbu po jazere. Keď som videla pod sebou tú čiernu hlbočinu, veru mi nebolo všetko jedno. Od strachu som sa na miesto, “aká hlboká je voda? ” spýtala: “Aká vysoká je voda?” Ľudia moji, radšej som sa nemala pýtať. Moji sprievodcovia sa pobavili na mojej chabej nemčine a ja som po zvyšok plavby premýšľala, aké potvory asi žijú v 40 metrovej hlbočine.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Keď sme boli asi uprostred jazera, zrazu sa akoby šibnutím čarovného prútika zatiahla obloha, a začal fučať nepríjemný, studený vietor. Na breh sme to našťastie stihli ešte pred dažďom. Zvyšok výletu sme strávili v útulnej reštaurácii nad jazerom od kiaľ som mala pekný výhľad na vodu a hlavne pevnú pôdu pod nohami.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Môj druhý výlet do Lunzu bol “jedna noha tam, druhá spať”, veľmi narýchlo. Dala som si zmrzlinu, previezla sa vláčikom okolo jazera a utekala nazad za tou mojou babulkou.

Do tretice všetko dobré, nedalo mi to a tak som do Lunzu na výlet zobrala aj moju dcéru. Cestou autobusom som jej opisovala, ako je tam krásne, aká bude nadšená. Bolo nádherné počasie a my vymódené v sukienkách a sandálkach sme si veselo vykračovali z mestečka k jazeru.

Len čo sme tam dorazili a urobili si dve fotky, zaúradoval čarovný prútik, zatiahlo sa a začalo liať. Utiahli sme sa do zmrzlinárne pri jazere, kde nám ponúkli kávu a trpezlivo pozorovali dážď a dúfali, že prestane. Neprestal. A keď nám bolo treba utekať na autobus, lialo úplne, že najviac, ako vedelo.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nadávali sme riadne a boli sme vďačné šoferovi, že nás vôbec pustil do autobusu, lebo voda z nás len tak tiekla. Dcéra to zaklincovala hláškou: “Mami, vyzeráš ako miss makrotričko” 😀 A ďalšou: “Raz za uhorský rok ideme spolu niekam a takto to dopadne. Ty mi asi nosíš smolu” 😀  Na koniec sme sa na tom s chuti zasmiali.

Do Lunzu sa ešte určite niekedy vrátim. Ako to dopadne tentokrát, neviem, ale vám ho rozhodne odporúčam navštíviť, je tam krásne.

Lunz am See je obec v Dolnom Rakúsku, v okrese Scheibbs. Má asi 1800 obyvateľov. Oblasť dnešného Lunzu bola osídlená, už pred 4000 rokmi a žili tu Kelti , Rimania aj Slovania. Prvá písomná zmienka, je z roku 1203.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V blízkosti mestečka sú tri jazerá.

Prvé, zo všetkých najväčšie sa nazýva LUNZERSEE. Je dlhé asi 1,6 km a široké 0,5 km. V okolí jazera je niekoľko reštaurácií.

O niečo ďalej, po rieke Seebach nájdete ďalšie jazero, MITTERSEE. Meria asi 700 metrov a jeho šírka je približne 70 metrov.

Najvyššie položené je OBERSEE, obklopené lesmi. Jeho dlžka je asi 0,5 km a v najširšom mieste meria okolo 260 metrov. Uprostred je ostrov, porastený smrekmi a nad nim sa vypínajú skalné steny.

Ak sa vydáte na prechádzku okolo jazera Lunzersee, prídete k zámku Seehof.

V lete je tu na výber mnoho aktivít. Kúpanie v jazere, vodáctvo, tenis, cyklistika, rybárčenie, potápanie, pešia turistika. V zimnom období je tu mnoho príležitostí na lyžovanie a bežecké lyžovanie.

Dúfam, že som vás mojimi skúsenosťami s čarovným prútikom od návštevy Lunzu neodradila, to nebolo mojim cieľom, práve naopak. Želám vám krásne zážitky pri návšteve tohto nezabudnuteľného miesta.

Tento článok je súčasťou mojej knihy o živote opatrovateľky seniorov v zahraničí: DENNÍK OPATROVATEĽKY. Viac o knihe si prečítajte TU.

Knihu je možné zakúpiť na TEJTO stránke (kliknite)

18194641_10203282656183498_4780259925063749477_n

paperbackstack_300x300

Ďalšie tipy na výlet nájdete v eBooku CESTOVANIE PO VLASTNEJ OSI.

hardcoverjacket_747x1076-32

Už ste čítali môj eBook SOM OPATROVATEĽKA…? Nájdete ho na TEJTO STRÁNKE (kliknite), kde je taktiež na stiahnutie zDARma

Marta Kluchova
Som virtuálna asistentka a opatrovateľka v domácom prostredí. Milujem moju rodina a malého synka, ktorého som dostala do daru v pokročilom veku. Niekoľko rokov som pracovala ako opatrovateľka seniorov v Nemecku a Rakúsku a preto dôverne poznám starosti aj radosti turnusových opatrovateliek. Mám rada cestovanie, knihy, písanie... Som zberateľka príbehov - hlavne opatrovateľských. Nemám rada stereotyp, zmena je pre mňa život, prijímam výzvy na vzdory strachu a som vďačná za každý nový deň. Som autorkou eBooku SOM OPATROVATEĽKA- Dva životy jednej ženy a eBooku MôJ DVOJITÝ ŽIVOT OPATROVATEĽKY , a tiež knihy DENNÍK OPATROVATEĽKY . Baví ma inšpirovať ľudí k tomu, aby sa nebáli prekračovať vlastné hranice. Viac o mne sa dozviete tu >>

Kniha:

DENNÍK OPATROVATEĽKY

Cestujete do zahraničia, ostávate na turnusy a pracujete 24 hodín denne? Máte pocit, že vaša práca je psychicky náročná a vyčerpávajúca? Cítite sa unavená a obávate sa budúcnosti?
ROZUMIEM VÁM!
Aj ja som Opatrovateľka.
Aj mne býva smutno za rodinou, deťmi, priateľmi. Aj ja občas plačem v noci do vankúša.

Som žena ako vy. Na Slovensku mama, v Rakúsku opatrovateľka, žijúca cudzí život.

V tejto knihe nájdete mnohé opatrovateľské zážitky, myšlienky, smútky aj radosti. Nazrite do knihy a ja vám sľubujem, že so mnou budete plakať aj sa smiať a že sa v nej mnohé nájdete.

Komentáre