Až budem mať čas

Bola raz jedna žena, hovorme jej Zuzka. Mala veľa snov a celé roky tvrdo pracovala, aby si ich raz mohla splniť. Ešte tento rok vydržím, hovorila si Zuzka. Ešte treba dcére svadbu urobiť a pomôcť sestre, ktorá sa rozviedla, kúpiť synovi auto… Vždy bolo niečo dôležitejšie, než chcela ona sama. A čas utekal. Až sa jedného dňa prebudila s otázkou:

“Kam sa podel môj život?”

Zo zrkadla na ňu hľadela stará, smutná žena, ktorej život pretiekol pomedzi prsty. Rozhodla sa. “Od teraz budem robiť už iba to, čo ja chcem.” Mohla si to konečne dovoliť. Dospelé deti sa dávno odsťahovali, manžela to už v spoločnej domácnosti, kde bol stále sám, tiež dávno prestalo baviť a tak si zariadil život po svojom. Doma na ňu padali 4 smutné steny. “Od teraz bude všetko inak”, povedala si Zuzka. Najskôr dám do poriadku domácnosť, vymením konečne ten starý nábytok a zariadim si krásne hniezdočko. A keď ma to doma nebude baviť, budem cestovať. A študovať. A budem mať veľa koníčkov a záľub.

Lenže o slovo sa prihlásilo zdravie. Verdikt lekára bol zlý, horší, než by si vedela predstaviť v najhoršom sne. A Zuzke zostali iba oči pre plač a nezodpovedaná otázka: “PREČO TERAZ?!”

Teraz, keď konečne mohla žiť tak, ako chcela, zdravie jej to už nedovolilo.

Celý život niečo odkladáme na neskôr. Ako keby sme tu mali byť večne.

  • Urobím to až budem mať čas
  • Pôjdem tam, až budem mať peniaze
  • Až budú deti väčšie
  • Až bude pekné počasie
  • Až cez leto
  • Až keď schudnem
  • Až keď sa deti odsťahujú z domu
  • Až toho budem mať v práci menej

Až, AŽ, AŽ…

Lenže potom, keď už ten čas máme, nemáme peniaze. Keď máme čas aj peniaze, tak práve prší, alebo si nemôžeme dovoliť zobrať voľno v práci. Keď máme konečne vymenené okná, aj opravenú strechu, treba pomôcť dospelým deťom, aby to nemali také ťažké, ako sme to mali my. Keď už usúdime, že sme toho pre druhých urobili viac, než dosť, prihlási sa o slovo zdravie.

A z AŽ sa ľahko stane NIKDY.

Milé ženy, aj keď chodíte do sveta za prácou, nezabudnite sa popri starostlivosti o iných starať aj samé o seba. Pestujte si vzťahy, starajte sa o svoj domov, aj o svoju krásu a zdravie, plňte si sny každý deň. Aspoň tie malé.

Keď niečo chcete, urobte to hneď, lebo sa vám môže stať, že to, čo neurobíte hneď, už neurobíte. Choďte za svojimi snami a nečakajte na “AŽ”.

Keď človek niečo veľmi chce, vždy sa nájde spôsob, ako to dosiahnuť. Aj keď sa niekedy zdá, že to nejde.

Chcete vydať knihu, ale nemáte peniaze ani vydavateľa? Vydajte e-book.

Chcete cestovať, ale nemáte čas, peniaze, ani jazykové znalosti? Skúste najskôr prácu v zahraničí, hoci aj krátkodobo. Rozšíri vám to obzory a otvorí viacero dvier.

Chcete sa učiť jazyky, ale kurzy sú drahé? Učte sa sama a dopisujte si cez internet s priateľmi v cudzine.

Otravuje vás vaša práca v ktorej sa už dlho cítite vyhorená? Zmeňte ju. Dnes už to nie je ako kedysi, že človek musel robiť 30 rokov na jednom mieste a keď striedal zamestnania, označovali ho za fluktuanta. Čím viac druhov práce si vyskúšate, tým viac vedomostí a skúsenosti naberiete a tým budete pre ľudí, aj sama pre seba zaujímavejšia.

Chcete študovať, ale nemáte čas dochádzať do školy? A čo skúsiť online kurzy? Dnes sa človek môže vo veľkej miere vzdelávať cez internet, z pohodlia domova.

Túžite po niečom, ale nemáte na to peniaze? Naozaj? Alebo aj máte a myslíte si, že je niečo dôležitejšie, za čo ich treba utratiť? Tie peniaze miniete tak, či tak. Buď na svoje sny, alebo na sny niekoho iného. Nechcem tým povedať, že máte bezhlavo utrácať peniaze. Hľadajte možnosti a vyberajte si. Starostlivo zvažujte ktorý sen si splníte už teraz a ktorý môžete odložiť na neskôr, aby to neohrozilo ďalšie vaše plány. A zbierajte zážitky, nie veci. Veci robia iba krátkodobú radosť.

Možno máte nejaký veľký sen, ktorého splnenie nejde len tak zo dňa na deň a vyžaduje veľa predošlej driny a odriekania. Pracujte na svojom sne každý deň a nikdy to nevzdajte. Ale nezabudnite pri tom aj žiť.

Opatrujte sa. Vaša Marta

 

Prečítajte si tiež: DOMOV JE TAM, KDE NÁM JE DOBRE

 

Marta Kluchova
Som virtuálna asistentka a opatrovateľka v domácom prostredí. Milujem moju rodina a malého synka, ktorého som dostala do daru v pokročilom veku. Niekoľko rokov som pracovala ako opatrovateľka seniorov v Nemecku a Rakúsku a preto dôverne poznám starosti aj radosti turnusových opatrovateliek. Mám rada cestovanie, knihy, písanie... Som zberateľka príbehov - hlavne opatrovateľských. Nemám rada stereotyp, zmena je pre mňa život, prijímam výzvy na vzdory strachu a som vďačná za každý nový deň. Som autorkou eBooku SOM OPATROVATEĽKA- Dva životy jednej ženy a eBooku MôJ DVOJITÝ ŽIVOT OPATROVATEĽKY , a tiež knihy DENNÍK OPATROVATEĽKY . Baví ma inšpirovať ľudí k tomu, aby sa nebáli prekračovať vlastné hranice. Viac o mne sa dozviete tu >>

Kniha:

DENNÍK OPATROVATEĽKY

Cestujete do zahraničia, ostávate na turnusy a pracujete 24 hodín denne? Máte pocit, že vaša práca je psychicky náročná a vyčerpávajúca? Cítite sa unavená a obávate sa budúcnosti?
ROZUMIEM VÁM!
Aj ja som Opatrovateľka.
Aj mne býva smutno za rodinou, deťmi, priateľmi. Aj ja občas plačem v noci do vankúša.

Som žena ako vy. Na Slovensku mama, v Rakúsku opatrovateľka, žijúca cudzí život.

V tejto knihe nájdete mnohé opatrovateľské zážitky, myšlienky, smútky aj radosti. Nazrite do knihy a ja vám sľubujem, že so mnou budete plakať aj sa smiať a že sa v nej mnohé nájdete.

Komentáre