Na dobrú striedačku treba mať kus šťastia

Niekedy má človek proste smolu. Práca dobrá, rodina skvelá, klientka milá, len na dobrú kolegyňu nie a nie natrafiť. Príbeh o striedačkách mi zaslala opatrovateľka Soňa.

Dobrý deň prajem, som tiež opatrovateľka a rada by som vám porozprávala, akú mám smolu na striedačky.

Rodina, v ktorej pracujem je v poradí moja druhá a som tu už 3 a pol roka. V rodine sa mi páči, zvykla som si a som tu spokojná.

Keď som prišla do tejto rodiny, mala som kolegyňu, staršiu o 20 rokov. Zo začiatku bolo všetko v poriadku, ale keď bolo už treba pacientku dvíhať a polohovať, kolegyňa to nezvládala. Rodina jej slušne povedala, že chcú inú, silnejšiu. Vinná som bola samozrejme ja, lebo vraj som ju vyštvala, čo ale nebola pravda. Rozišli sme sa v zlom.

Prišla druhá opatrovateľka, bola mladšia, aj silnejšia. Ale čo sa nestalo? Po pol roku rodinu okradla a ušla od pacientky. Ešte dobre, že ju aspoň dala do postele. Na šťastie, každý deň chodil syn ráno aj večer nás pozrieť, tak to zistil a hneď mi zavolal, čo sa stalo. Prišla som do práce skôr a po odpracovaní turnusu som dostala novú kolegyňu. Hovorila po maďarsky, hoci bola Slovenka.

No čo už, nerozumeli sme si, bola medzi nami jazyková bariéra. To by ale nebolo nič proti tomu, čo sa stalo neskôr. Na treťom turnuse moja striedačka zomrela v práci, v nemeckej rodine. Ráno ju našli v posteli mŕtvu.

Znova mi zazvonil telefón na dovolenke, aby som prišla do práce skôr. Prišla som po týždni oddychu naspäť. Bola som v práci dva mesiace, než mi rodina našla novú kolegyňu. Prišla nová opatrovateľka, odrobila turnus a na druhom turnuse, pri striedaní mi povedala:

,,Končím, mám prácu na Slovensku.”

,,Ok, v pohode.”

A zasa prišla nová kolegyňa – dôchodkyňa. Bola viac chorá, ako pacientka. Vymenili sme sa po dvoch týždňoch a viac neprišla. Potom som dostala ďalšiu kolegyňu, tá vydržala iba 3 týždne. Nedokázala zvládnuť klientku, ani domácnosť.

Teraz som v práci už od septembra a budem až do Vianoc. Čo bude ďalej, kto príde, ako dlho tu bude, to je otázka. Rodina je perfektná. Bývame už spolu pod jednou strechou, syn si sprchuje mamu každý deň. Veľa pomôžu s babkou, som im za to vďačná. Aj mne veľa pomohli a dali, len akosi máme smolu na druhú opatrovateľku.

Tak, to bolo moje malé podelenie sa s vami o moju smolu na striedačky. Želám vám, aby ste vždy mali dobrú kolegyňu, s ktorou si budete rozumieť vy, klientka, aj rodina, s ktorou si budete vychádzať v ústrety, budete si vedieť navzájom pomôcť aj poradiť  a ktorá vás hneď po prvom turnuse nenechá v štichu. Ďakujem vám za prečítanie.

S pozdravom opatrovateľka Soňa
Máte aj vy svoj opatrovateľský príbeh, o ktorý sa chcete s ostatnými opatrovateľkami podeliť? Napíšte mi. Príbehy zasielajte na email: marta.kluchova@gmail.com
Môžete mi tiež písať prostredníctvom formulára na stránke:

Giving helping hands for needy elderly people

Ilustračné foto, zdroj: “©Samphotostock.cz /obencem

Marta Kluchova
Som virtuálna asistentka a opatrovateľka v domácom prostredí. Milujem moju rodina a malého synka, ktorého som dostala do daru v pokročilom veku. Niekoľko rokov som pracovala ako opatrovateľka seniorov v Nemecku a Rakúsku a preto dôverne poznám starosti aj radosti turnusových opatrovateliek. Mám rada cestovanie, knihy, písanie... Som zberateľka príbehov - hlavne opatrovateľských. Nemám rada stereotyp, zmena je pre mňa život, prijímam výzvy na vzdory strachu a som vďačná za každý nový deň. Som autorkou eBooku SOM OPATROVATEĽKA- Dva životy jednej ženy a eBooku MôJ DVOJITÝ ŽIVOT OPATROVATEĽKY , a tiež knihy DENNÍK OPATROVATEĽKY . Baví ma inšpirovať ľudí k tomu, aby sa nebáli prekračovať vlastné hranice. Viac o mne sa dozviete tu >>

Kniha:

DENNÍK OPATROVATEĽKY

Cestujete do zahraničia, ostávate na turnusy a pracujete 24 hodín denne? Máte pocit, že vaša práca je psychicky náročná a vyčerpávajúca? Cítite sa unavená a obávate sa budúcnosti?
ROZUMIEM VÁM!
Aj ja som Opatrovateľka.
Aj mne býva smutno za rodinou, deťmi, priateľmi. Aj ja občas plačem v noci do vankúša.

Som žena ako vy. Na Slovensku mama, v Rakúsku opatrovateľka, žijúca cudzí život.

V tejto knihe nájdete mnohé opatrovateľské zážitky, myšlienky, smútky aj radosti. Nazrite do knihy a ja vám sľubujem, že so mnou budete plakať aj sa smiať a že sa v nej mnohé nájdete.

Komentáre