Keď veci nejdú tak, ako by mali

Tento článok bol preložený do slovenčiny z českého portálu „PRO NÁLADU“

Vždy existuje niečo, za čo má človek byť vďačný. A bez ohľadu na to, ako dobre alebo zle sa cítim, musím byť každý deň po prebudení vďačná za život, pretože niekto iný oň zúfalo bojuje. Pravda je taká, že šťastie neznamená neprítomnosť problémov, ale schopnosť vedieť s nimi naložiť. Predstavte si všetky tie ohromujúce veci, ktoré by dokázal zvládnuť váš mozog, keby nebol tak veľmi zaujatý vaším bojom s problémami. Vždy pozerajte na to, čo máte, namiesto toho, čo ste stratili.

Tu je niekoľko poznámok, ktoré by vás mohli motivovať, keď to budete potrebovať najviac zo všetkého:

Bolesť patrí k rastu.

Život pred nami niekdy zavrie dvere len preto, že je čas sa pohnúť z miesta. A to je dobre, pretože my sa príliš často nehýbeme, pokiaľ nás k tomu nedonútia okolnosti. Keď prídu ťažké časy, pripomínajte si, že žiadna bolesť neprichádza len tak, bez cieľa. Smerujte preč od toho, čo vám bolesť spôsobilo, ale nikdy nezabúdajte na poučenie, ktoré vám bolesť priniesla.

To, že musíte bojovať, neznamená, že nie ste úspešná. Každý veľký úspech stál poriadny boj. Nestrácajte trpezlivosť a istotu. Všetko bude zase v poriadku; asi nie hneď, ale nakoniec bude…

Pamätajte, že sú dva druhy bolesti: bolesť, ktorá pôsobí bolesť, a bolesť, ktorá vás zmení. Na svojej ceste životom by ste sa bolesti nemali protiviť, ale dovoliť jej, aby vám pomohla rásť.

Všetko v živote je len dočasné. 

Vždy keď prší, vieme, že dážď raz prestane. Vždy, keď vás niečo poraní, rana sa nakoniec zahojí. Po tme vždy prichádza svetlo – každý deň nám to pripomína ráno, ale my na to často zabúdame a prepadneme viere, že noc bude trvať večne. Nebude. Nič netrvá večne.

Preto ak je niečo skvelé práve teraz, užívajte si to. Nebude to trvať večne. Ak život niekedy nieje ľahký, neznamená to, že sa nesmiete smiať. Keď vás niečo znepokojuje, nevylučuje to ešte možnosť sa usmiať. Každá chvíľa nám prináša nový začiatok a nový koniec. Každú sekundu dostávame novú šancu. Dostávate šancu a musíte ju využiť.

Rozčuľovanie a sťažnosti nič nezmenia.

Ten, kto sa najviac sťažuje, najmenej získa. Vždy je lepšie skúsiť urobiť niečo naozaj veľké a utrpieť nezdar, ako nerobiť nič. Prehrou nič nekončí. Ak ste v niečo uverili, skúšajte to ďalej. Nedovoľte, aby tiene toho, čo už je za vami, zatemňovali to, čo je ešte len pred vami. Dnešné sťažnosti na včerajšok neurobia zajtrajšok žiarivejším. Využite to, čo ste sa naučili, na zmenu svojho života. Meňte veci a neobzerajte sa späť.

A nezávisle na tom, ako to nakoniec dopadne, pamätajte, že skutočné šťastie sa objaví až vtedy, keď si prestanete sťažovať na problémy, ktoré máte, a začnete byť vďačná za tie, ktoré nemáte.

Jazvy sú symbolmi vašej sily. 

Nehanbite sa za škrabance, ktoré ste v živote utrpeli. Jazva znamená len to, že rana zmizla a bolesť už neexistuje. Nad bolesťou ste zvíťazili, vzali si svoje poučenie, nabrali z neho silu a pohli sa ďalej. Jazva je víťazným tetovaním. Nepripusťte, aby ste sa stali zajatcami svojich životných zranení. Nežite v strachu. Jazvy nemôžete prinútiť, aby zmizli, môžete však zmeniť spôsob, ktorým na ne nazeráte. Môžete vo svojich jazvách nájsť znamenie vlastnej sily.

Rúmí (Perský básnik, právnik, teológ, žijúci v 13. storočí) kedysi napísal: „Rana je miestom, kadiaľ do vás vchádza svetlo“. Nič nie je bližšie k pravde než tento výrok. Zo strádania vychádzajú tie najsilnejšie osobnosti. Najvplivnejší ľudia celého sveta sú poznamenaní jazvami. Pozrite sa na svoje jazvy ako na heslo: „ÁNO! DOKÁZALA SOM TO! Prežila som a v tom zápase som prišla k jazvám! Mám teraz šancu byť ešte silnejšia“.

Každý malý boj je krokom vpred. 

Trpezlivosť v živote neznamená čakanie; spočíva v schopnosti uchovať si dobrú náladu i pri úpornej práci na svojom sne, v presvedčení, že tá práca stojí za to. Preto ak sa mienite o niečo pokúsiť, choďte až do konca. Inak nemá vôbec zmysel začínať. Na istú dobu môže vaše úsilie znamenať stratu istoty a pohodlia a môže sa vám občas zdať, že snáď prídete i o rozum. Budete si možno musieť odriecť jedlo, na ktoré ste boli zvyknutá a možno ani nebudete môcť spať tak dlho ako predtým, a to počas dlhých týždňov.

Vaše pohodlie pocíti veľké zmeny. Môže to priniesť nutnosť obetovať vzťah a vôbec všetko, čo ste poznali. Môžete sa stretnúť s posmechom. Nejakú dobu môžete prežiť celkom osamelé. Osamelosť je však i dar, ktorý vám mnohé umožní. Poskytne vám potrebný priestor. Všetko ostatné je testom vašej výdrže a preverením sily vašeho odhodlania dosiahnuť cieľ.

Ak ste skutočne chceli, cieľ dosiahnete aj cez všetky nezdary a kritiku. S každým ďalším krokom vpred sa budete cítiť lepšie, než si dokážete predstaviť. Pochopíte, že boj nie je prekážkou na ceste, je to cesta sama. A stojí za to. Preto ak sa hodláte o niečo pokúsiť, dotiahnite to do konca. Na svete neexistuje lepší pocit… Niet lepšieho pocitu, než vedomie, že práve toto vlastne znamená ŽIŤ.

Zlí ľudia nie sú váš problém. 

Buďte pokojná, aj keď budete obklopená zlobou. Usmievajte sa, keď sa iní pokúšajú nad vami zvíťaziť. Je to jednoduchý spôsob, ako podporiť svoje nadšenie. Keď o vás iní budú hovoriť zle, zostaňte sama sebou. Nikdy nedovoľte, aby vás zmenili reči kohokoľvek iného. Nemôžete veci brať príliš osobne, dokonca aj keď o osobné veci ide. Nemyslite si, že ľudia niečo robia kvôli vám. Robia to kvôli sebe.

Predovšetkým sa nikdy nemeňte, aby ste urobili dojem na niekoho, kto  o vás povedal, že nie ste dosť dobrá. Zmeňte sa iba vtedy, keď to pre vás bude zmena k lepšiemu a priblíži vás to k lepšej budúcnosti. Ľudia budú robiť reči, nech budete robiť čokoľvek, bez ohľadu na to, ako dobre to budete robiť. Robte veci predovšetkým kvôli sebe, nie kvôli tomu, čo si myslí niekto iný. Keď v niečo veríte, nebojte sa za to bojovať. Z prekonania nemožného sa rodí ďalšia veľká sila.

Žarty bokom, život máte len jeden. Preto sa venujte tomu, čo vás robí šťastnou,  v blízkosti tých, ktorí vám prinášajú úsmev.

Čo sa má stať, to sa STANE.  

Vaša reálna sila narastá, keď miesto kriku a sťažovania dáte prednosť úsmevu a vážite si života. Každý boj, ktorý musíte podstúpiť, má v sebe skrytý prínos, musíte mať len oči a srdce otvorené, aby ste ho videli. Nemôžete spôsobiť, aby sa veci stali. Môžete sa o to len pokúšať. Sú chvíle, kedy musíte ustúpiť a ponechať veciam ich určený priebeh.

Majte život rada, verte vlastnej intuícii, riskujte, strácajte a nachádzajte šťastie, zbierajte skúsenosti. Je to dlhá cesta. Musíte sa naučiť prestať sa rozčuľovať, klásť si otázky a každú chvíľu pochybovať. Smejte sa, prežite naplno každú chvíľu života a užívajte si to. Aj keď neviete presne, kam vám bolo súdené dôjsť, nakoniec určite dôjdete tam, kam ste dôjsť mali.

To najlepšie, čo môžete urobiť, je ísť ďalej.  

Nebojte sa zdravo nahnevať. Nebojte sa znovu milovať. Nedovoľte drobným prasklinám na svojom srdci premeniť sa na hlboké jazvy. Pochopte, že vaša sila narastá každým dňom. Pochopte, že odvaha je krásna. Nájdite vo svojom srdci niečo, čo u ostatných vzbudí úsmev. Nezabúdajte, že v živote nepotrebujete veľké množstvo ľudí – preto sa nesnažte mať čo najviac „priateľov“.

Buďte silná, keď bude zle. Pamätajte si, že vesmír podniká vždy to, čo je správne. Keď nebudete mať pravdu, uznajte to a vezmite si z toho ponaučenie. Vždy sa obzrite naspäť na to, čo ste dosiahli, a buďte na seba hrdá. Pracujte viac. Píšte poviedky. Fotografujte. Zapamätajte si chvíle s blízkymi a spôsob, ktorým sa na vás pozerajú tí, ktorých milujete.

Buďte proste sama SEBOU.
Pokračujte v raste a kráčajte ďalej.

Zdroj: Pro náladu

Zdroj: 8 Things to Remember When Everything Goes Wrong

UŽ STE ČÍTALI?

Tlačená kniha: DENNÍK OPATROVATEĽKY – cesta do hlbín opatrovateľskej duše

Pravdivý príbeh slovenskej opatrovateľky v Rakúsku

paperbackstanding2_300x400

Knihu si môžete zakúpiť na TEJTO STRÁNKE (klik)

Viac info o knihe nájdete TU

Marta Kluchova
Som virtuálna asistentka a opatrovateľka v domácom prostredí. Milujem moju rodina a malého synka, ktorého som dostala do daru v pokročilom veku. Niekoľko rokov som pracovala ako opatrovateľka seniorov v Nemecku a Rakúsku a preto dôverne poznám starosti aj radosti turnusových opatrovateliek. Mám rada cestovanie, knihy, písanie... Som zberateľka príbehov - hlavne opatrovateľských. Nemám rada stereotyp, zmena je pre mňa život, prijímam výzvy na vzdory strachu a som vďačná za každý nový deň. Som autorkou eBooku SOM OPATROVATEĽKA- Dva životy jednej ženy a eBooku MôJ DVOJITÝ ŽIVOT OPATROVATEĽKY , a tiež knihy DENNÍK OPATROVATEĽKY . Baví ma inšpirovať ľudí k tomu, aby sa nebáli prekračovať vlastné hranice. Viac o mne sa dozviete tu >>

Kniha:

DENNÍK OPATROVATEĽKY

Cestujete do zahraničia, ostávate na turnusy a pracujete 24 hodín denne? Máte pocit, že vaša práca je psychicky náročná a vyčerpávajúca? Cítite sa unavená a obávate sa budúcnosti?
ROZUMIEM VÁM!
Aj ja som Opatrovateľka.
Aj mne býva smutno za rodinou, deťmi, priateľmi. Aj ja občas plačem v noci do vankúša.

Som žena ako vy. Na Slovensku mama, v Rakúsku opatrovateľka, žijúca cudzí život.

V tejto knihe nájdete mnohé opatrovateľské zážitky, myšlienky, smútky aj radosti. Nazrite do knihy a ja vám sľubujem, že so mnou budete plakať aj sa smiať a že sa v nej mnohé nájdete.

Komentáre