Tri fázy opatrovateľského života

  1. Chcete ísť pracovať ako opatrovateľka v Rakúsku a máte strach z nemčiny, z vybavovačiek, z vycestovania do cudzej krajiny?

  2. Alebo už ako opatrovateľka pracujete a radi by ste si prečítali zopár tipov, ako si uľahčiť opatrovateľský život a prácu v zahraničí?

  3. Či ste už ostrieľaná, niekoľko rokov v zahraničí pôsobiaca opatrovateľka a začínate premýšľať o tom, kam sa posunúť ďalej?

Všetkými týmito fázami som si prešla a rozumiem vám. Aj ja som opatrovateľka.

  • Aj ja som kedysi bola zamestnaná na Slovensku a bojovala som s nepretržitou únavou z práce (jedna šichta v práci, druhá doma, okolo detí a domácnosti) a s večným nedostatkom peňazí.
  • Chcela som so svojim životom niečo urobiť, odísť za prácou do zahraničia, ale vôbec som nevedela, ako začať. Najskôr som si musela urobiť kurz nemčiny. Vtedy som ešte mohla o nejakých online kurzoch iba snívať, tak som normálne dochádzala na hodiny nemčiny. Dnes je všetko jednoduchšie a nemčina sa dá naučiť aj z pohodlia domova, napríklad v takomto online kurze: Rychlokurz opatrovateľskej nemčiny. Internet je skvelá vec.
  • Učenie cudzieho jazyka je však dlhodobá záležitosť a keby človek čakal, kým sa bude vedieť super dohovoriť, tak by nevycestoval nikdy. Musela som nabrať odvahu a vycestovať do sveta aj so slabou nemčinou. A vystriedať na začiatku viacerých klientov, aby som našla takú prácu, aká mi vyhovovala. Chcelo to vykročiť navzdory svojmu strachu, opustiť istotu a vybrať sa do neznáma, kde som nevedela, čo ma čaká.
  • Na začiatku som nemala ani tušenia, ako si vybaviť všetky ,,papierovačky“ potrebné na prácu v zahraničí. Preto som zvolila jednoduchšiu cestu a vybrala som sa do Nemecka, cez slovenskú agentúru na slovenskú pracovnú zmluvu. Neskôr, keď už som sa ,,ostrieľala“ a zlepšila v Nemčine, prešla som z Nemecka do Rakúska a tam som už pracovala na Rakúsku živnosť.
  • Zažila som dobré časy u rozprávkovej babičky a zažila som aj horšie, u zlého klienta.
  • Plakávala som do vankúša a smútila za domovom a za mojou rodinou. Viem, čo je vyhorenie zo stereotypu aj ponorková choroba.
  • Taktiež som si prešla obdobím hojnosti, keď mi k príjmu pomohli aj štedré rakúske prídavky na deti. A tiež obdobím, keď som nemala ani na odvody.
  • Narobila som veľa chýb, ktorým som sa mohla vyhnúť, keby som v tých začiatkoch viacej čítala a zháňala si informácie.

Človek sa učí na vlastných chybách. Ale múdry človek sa poučí z chýb iných.

Človek sa učí na vlastných chybách. Ale múdry človek sa poučí z chýb iných.

Prešlo pár rokov a dnes viem toho veľa, čo som na začiatku nevedela. Viem, že na turnusový život si nikdy nezvyknem a viem aj to, ako sa s ním vyrovnať, aby som celkom nevyhorela.

V knihe DENNÍK OPATROVATEĽKY som zhrnula niekoľko rokov môjho opatrovateľského života, od úplného začiatku, keď som o práci v zahraničí začala uvažovať, cez opatrovateľský kurz, hľadanie práce, začiatku v Nemecku a neskôr v Rakúsku, striedanie klientov a chuť to zabaliť, ktorú som mala mnoho krát…

Ako opatrovateľka v zahraničí som pracovala osem rokov. Dnes už na turnusy nechodím, zostala som doma na Slovensku, kde sa starám o mamu a malého syna. Keďže mám malé dieťa, nechce sa mi vracať k turnusovému životu, ale ani k životu klasického slovenského zamestnanca. Tým všetkým som si už prešla a nastal čas posunúť sa ďalej.

Tak som si začala hľadať možnosti virtuálnej asistencie, naštudovala som si nejaké kurzy a zohnala prvých klientov… A zistila som, že to je vlastne práca snov, pretože človek nie je viazaný ani časom, ani miestom a aj keď pracuje z domu, (z chaty, z návštevy u svokry, z dovolenky, z kaviarne…), dokáže si takto celkom pekne prilepšiť k rodinnému rozpočtu. A tie najšikovnejšie virtuálne asistentky si zarábajú aj veľmi dobre na slovenské pomery (tam ja ešte nie som, nakoľko sa musím ešte veľa učiť, ale ja sa učím rada).

Takže moja rada, v tretej fáze opatrovateľského života, keď už si vyhorená z opatrovania, ale nechceš sa ani vrátiť nazad do predošlého zamestnania, znie asi takto. Naštuduj si nejaké počítačové zručnosti, nájdi nejakého zaneprázdneného podnikateľa, ktorý si doteraz robil všetko sám a už to nestíha, ale nechce (nemôže) zamestnať sekretárku na plný úväzok a ponúkni mu svoje služby ako asistentka na diaľku.

Môžeš ho odbremeniť napríklad tak, že za neho budeš vybavovať telefonáty a emaily, tlačiť materiály a nosiť ich na poštu, robiť zákaznícku podporu na telefóne (riešiť reklamácie), spravovať mu sociálne siete (tvoriť obsah, moderovať komentáre a odpisovať na správy), spravovať mu termíny v kalendári… A kopec ďalších činností, ktoré sa dajú robiť na diaľku a za ktoré ti on veľmi rád zaplatí, nakoľko vďaka tebe získa čas a energiu na rozvoj podnikania a veci, ktoré sú pre neho dôležité.

A vieš čo je na tom najlepšie? Túto prácu môžeš robiť aj popri opatrovaní, pretože nie je potrebné chodiť od klienta nikam preč a je len na tebe, či budeš ako VA pracovať jednu – dve hodiny denne, alebo trebárs štyri – päť hodín (ak ti to tvoj opatrovaný klient umožní).

V súčasnosti už existuje mnoho kurzov pre virtuálne asistentky, kde sa vieš naučiť veľa zručností a vybrať si z nich to podstatné, čo by ťa bavilo a čo potom môžeš speňažiť. Ja som takých kurzov absolvovala niekoľko, ale ak máš obmedzený rozpočet a chceš si vybrať iba jeden, kde by si sa naučila to najpodstatnejšie, môžem ti odporučiť tento: Kurz pre virtuálne asistentky od Gabi a Niky. Keďže som si poctivo kurzom prešla, dostala som k dispozícii zľavový kupón, ktorý keď zadáš do objednávky, získaš na kurz zľavu (nájdeš ho po kliknutí na link).

Život je zmena a my ženy si v živote prechádzame rôznymi fázami. Už dávno neplatí, že musíme zostať celý život v jednej práci a na jednom mieste. Život máme len jeden, tak prečo sa trápiť tam, kde nám už nie je dobre? Prečo to nezmeniť? Nie sme predsa stromy, aby sme rástli iba na jednom mieste. Ak potrebujete vo svojom živote zmenu, urobte ju. Lebo môžete.

Marta Kluchova
Som virtuálna asistentka a opatrovateľka v domácom prostredí. Milujem moju rodina a malého synka, ktorého som dostala do daru v pokročilom veku. Niekoľko rokov som pracovala ako opatrovateľka seniorov v Nemecku a Rakúsku a preto dôverne poznám starosti aj radosti turnusových opatrovateliek. Mám rada cestovanie, knihy, písanie... Som zberateľka príbehov - hlavne opatrovateľských. Nemám rada stereotyp, zmena je pre mňa život, prijímam výzvy na vzdory strachu a som vďačná za každý nový deň. Som autorkou eBooku SOM OPATROVATEĽKA- Dva životy jednej ženy a eBooku MôJ DVOJITÝ ŽIVOT OPATROVATEĽKY , a tiež knihy DENNÍK OPATROVATEĽKY . Baví ma inšpirovať ľudí k tomu, aby sa nebáli prekračovať vlastné hranice. Viac o mne sa dozviete tu >>

Kniha:

DENNÍK OPATROVATEĽKY

Cestujete do zahraničia, ostávate na turnusy a pracujete 24 hodín denne? Máte pocit, že vaša práca je psychicky náročná a vyčerpávajúca? Cítite sa unavená a obávate sa budúcnosti?
ROZUMIEM VÁM!
Aj ja som Opatrovateľka.
Aj mne býva smutno za rodinou, deťmi, priateľmi. Aj ja občas plačem v noci do vankúša.

Som žena ako vy. Na Slovensku mama, v Rakúsku opatrovateľka, žijúca cudzí život.

V tejto knihe nájdete mnohé opatrovateľské zážitky, myšlienky, smútky aj radosti. Nazrite do knihy a ja vám sľubujem, že so mnou budete plakať aj sa smiať a že sa v nej mnohé nájdete.

Komentáre